První IndieWarmUp je u konce, víkendový GameJam prakticky začíná za dvě hodiny a už tu pro vás mám další soutěž. Tentokráte jde o projekt Sdružení pro české hry, tradiční soutěž autorů deskových her. Výherce, kterých s ohledem na kvalitu her může být vyhlášeno víc, se dočká uvedení své deskovky na trh. Sen? Kdepak, realita! Rukavice hozená všem, kteří chtějí tvořit hry. Tentokrát vám v cestě nebude stát ani neznalost programovacího jazyka, ani 3D studia, ani fakt, že kreslíte jako sedmileté dítě. Podstatnou většinu toho, co budete k výrobě prototypu potřebovat, najdete v papírnictví. Tak hodně štěstí! Držím palce!

Původní text ze stránek sdružení:

Sdružení pro české hry znovu otevírá soutěž autorů.

Snad každý, kdo propadl deskovým hrám, dostal někdy nápad i na hru vlastní. Většina projektů však zůstane na papíře. Vydání hry není nic snadného. Trh je pořád poměrně malý, a tak herní společnosti sázejí na osvědčené autory.

„Především ale většina lidí svůj nápad vůbec nerozvine. Nezdá se to, ale i za nejjednoduššími pravidly je spousta dřiny. Dnes také nikdo nevyvíjí hry sám. Autor potřebuje zpětnou vazbu od jiných hráčů,“ vysvětluje Zdeňka Gašparíková z České deskoherní společnosti (Czech Board Games – CBG).

Toto sdružení se zaměřuje právě na vydávání her začínajících autorů. Nyní opět vyhlašuje soutěž, do které se až do 11. března mohou přihlašovat tvůrci her se svými nápady. Sdružení jim poskytne právě to, co samotnému jednotlivci chybí – kritický pohled a připomínky zkušených hráčů. Česká deskoherní společnost také připravuje pro autory další programy: tématické setkávání autorů, např. v dílnách zaměřených na design her a výrobu herních komponentů, workshop o tom, jak se píšou pravidla, pravidelné testování her a další.

Jak takový výběr vítězné hry probíhá, popisuje zakladatel CBG Jakub Těšínský: „V rámci soutěže se hry testují a dotvářejí. Každoročně vydáváme jednu hru, ale pokud se objeví zvláště pěkné hry, můžeme jich připravit k vydání i víc. To je i případ minulého ročníku, kdy se vítěznou hrou stala závodní hra s plochodrážními motorkami Speedway Champion a zároveň byl vydán partnerskou firmou také Infarkt, který je vtipnou simulací každodenního života.“

Jak to chodí v praxi

Na prvním setkání každého ročníku autoři krátce představí prototypy svých her. „Prototyp nemusí mít nijak oslnivou grafiku, důležitý je herní systém. Ten pak společně začneme vylepšovat. Předpokládá se ale, že autor se bude účastnit setkání, bude slyšet na připomínky těch, kdo hru testují, a věnovat čas dalšímu vývoji,“ dodává Těšínský. Cílem je, aby hra dobře fungovala a byla zábavná. Také nesmí být příliš podobná některé hře, která už existuje. Pořadatelé proto zdůrazňují, že než se autoři pustí do práce, měli by poznat aspoň ty nejznámější moderní deskové hry. Není třeba je všechny kupovat, běžně se hrají v klubech deskových her. „A na co tvůrci někdy zapomínají – jejich hra musí mít šanci najít si své hráče a uspět i na pultech obchodů. Výroba tedy například nesmí přijít vzhledem k typu hry příliš draho,“ zdůrazňuje Jakub Těšínský.

Hru můžete přihlásit od 19.12. 2011 do 11.3.2012. V předstihu je možné napsat na adresu CBG, K Lánu 2, 160 00 Praha 6, nebo se přihlásit pomocí formuláře na www.czechboardgames.com

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »