Games People Play
Eric Berne
překlad: Gabriela Nová

čeština, 200 stran
Hodnocení: 10/10

Eric Berne je legendou světové psychiatrie a autorem transakční analýzy – nástroje umožňujícího detailní rozbor sociální interakce. V tomto jeho díle vydaném v roce 1964 úspěšně váže na Huizingův odkaz a podrobuje fenomén hraní dalšímu rozboru, tentokráte z hlediska psychiatrie. Hry jsou podle jeho názoru prostředkem k léčení psychiky. A protože člověk ví, že život v úzkosti či jiném strádání ústí v nemocné tělo, neustále podvědomě hraje hry, aby se léčil. Těmito hrami se rozumí sociální transakce nebo chcete-li interakce mezi lidmi. Podle toho jak člověk v té či oné situaci jedná, transakční analýza rozpoznává, která třetina jeho ega hovoří. Je to buď dítě, rodič nebo dospělý. Hry, na jejichž rozbor v knize narazíte, mají nejrůznější povahu, přesto je všechny dobře znáte. Hra s ohněm, Hra na kravál, Hra na alkoholika, Hra na perverzi, Hra „Myslím to s vámi dobře“… Život je zkrátka hra. Jaký budete hráč už je jen na vás. Český překlad od Gabriely Nové je velmi povedený.

Odpovědi k “Eric Berne – Games People Play (Jak si lidé hrají)”
  1. Sykysan napsal:

    Kniha pro developera tak nějak nepodstatná. Pokud není fanouškem sociologie nebo psychologie. Slovo „hra“ se tu používá/zneužívá v dost odlišném mínění něž jak se aplikuje z hlediska herních studií. Text je to fascinující, ale ve snažení o lepší hru/videohru mě vůbec nikam neposunul.

  2. Stefan Durmek napsal:

    Z hlediska obecné herní teorie nevidím mezi hrami uváděné v knize a interaktivními díly tvořenými designery mnoho rozdílů. K určitým podnětům lidé zkrátka přistupují jednotným způsobem. Vyprovokovat k „nepodstatné“ interakci se nechá většinou neopsychický stav ega právě díky přemíře zvědavosti. Uznávám, že shodu není jednoduché vidět. Pomocnou ruku nabídne Homo Ludens od Huizingy a Man, Games and Play od Calloise. Díky za komentář.

  3. Ikkju napsal:

    Knihu jsem kdysi četl a dělal na ní i seminárku. Je zajímavé vědět, že lidé občas dělají docela divné věci ne proto, že by byli divní, ale protože v nich takhle fungují nějaké vnitřní mechanismy x). Doporučuji všem nerdům i sociálním ufonům jako jsem já x).

  4.  
Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »