Budoucnost patří svobodnému vzdělávání vystavěném na vnitřní motivaci nebo chcete-li vášni znát a vědět. Hry dokáží pracovat s vnitřní motivací lidí podobně jako psycho(log)analytik, avšak intenzivnějším a pohlcujícím způsobem s okamžitou odezvou. Přestože pro podstatnou většinu z nás, game designerů, jde o pole neorané, věřím, že revoluce na sebe nenechá dlouho čekat.

Comments Bez komentářů »

A je to tu! Všichni, kteří si zoufali, že nemají kde studovat vývoj her nebo jejich podstatu, si mohou oddechnout. Díky tahu na branku českého herního producenta Jana Jirkovského a nutné podpory partnerů, kteří vyslovili svou podporu začínajícím českým vývojářům, se totiž po roce znovu hlásí o slovo významný projekt Game Industry Academy. Loni ve své úvodní jarní části nabídl triptych kurzů, konkrétně na game design, Unity 3D a herní scénaristiku. Report z intenzivního kurzu game designu od jednoho z návštěvníků, Marka Andrášiho, si můžete přečíst ZDE. Game Industry Academy otevírá své brány otevírá i letos a zbývá jen posledních pár dní. Neváhejte!

Herní vývojáři z autorského týmu knih Game Industry představují novou sérii kurzů pro letošní jaro.

Na dubnové víkendy je připravena dohromady pětice jednodenních kurzů sledující aktuální poptávku v herním průmyslu i mezi nezávislými vývojáři. Nabídce tak dominují kurzy zaměřené na Unity 3D, nechybí nicméně ani workshop přípravy projektu na Kickstarter či praktický jednodenní workshop game designu. Na své si letos přijdou i grafici (případně designéři, kteří chtějí získat alespoň základní grafický skillset) díky kurzu tvorby herní 2D grafiky v programu Adobe Photoshop.

Kurzovné na každý z jednodenních kurzů vyjde lehce přes tisíc korun, to je nicméně vyváženo individuálním přístupem (kapacita každého kurzu je maximálně 14 účastníků) a místem konání (moderní učebny jazykové školy Tutor v centru Prahy). Všechny kurzy vedou profesionální herní vývojáři. Hlavní zaměření je na vlastní práci účastníků během kurzu pod dohledem zkušených mentorů. Počet míst je výrazně omezený, navíc při registraci a uhrazení kurzovného do 10.4. 2014 platí sleva 200 Kč z ceny kurzovného za včasnou registraci.

Aktuální kurzy:

ITvorba herní grafiky v Adobe Photoshop (Praha, 12.4.)

Game Design Workshop – MDA Framework (Praha, 13.4.)

Vývoj her v Unity 3D (Praha, 19.4.)

Vývoj 2D her v Unity 3D/2D (Praha, 20.4.)

Jak zvládnout Kickstarter (Praha, 26.4.)

Comments Bez komentářů »

Laboratoř Lasaris Fakulty informatiky MU a MU Game Studies o. s. organizují v průběhu listopadu 2013 sérii přednášek a workshopů Game Making University. Projekt si dává za cíl nastartovat výuku tvorby digitálních her na akademické půdě. Akce je určena široké veřejnosti a je zcela zdarma.


Pokračování článku »

Comments Bez komentářů »

V dalším díle našeho seriálu o motivaci hráče se podíváme na význam a důležitost vnitřního smyslu her, jakožto zásadního elementu, určujícího kvalitu a sílu vnitřní motivace. Dozvíte se, jak ji ovlivňuje, proč a nezapomeneme ani na praktické způsoby, jak ji zohledňovat právě u designu her. Pokračování článku »

Comments Bez komentářů »

Konec roku se blíží a s ním i další ročník největší české konference vývojářů her GDS. Pořadatelé ze sdružení České Hry stanovili datum jejího konání na víkend 8.-10.listopadu 2013 a jako místo zvolili osvědčené prostory Národní Technické Knihovny v Praze. V současnou chvíli začínají pracovat na programu, a proto veřejně vyzvali všechny, kteří si myslí, že mají k vývoji her co říci a rádi by tedy na akci vystoupili jako přednášející, aby zaslali anotace svých přednášek, a to nejpozději do 10. října 2013. Bližší získáte přímo na webu GDS.

Comments Bez komentářů »

Pojem sociálních her se v dnešní době stal vděčným tématem herních vývojářů. Zlatá éra Facebookových  her je sice již dávno za námi, avšak její povaha zdaleka nevymřela. Právě mobilní hry se stále víc a víc snaží cílit podobným směrem v naději, že právě sociální kontakt do nich přinese tolik kýženou citovou vazbu a osobní pouto. Jsou ale dnešní sociální hry opravdu sociální? Právě touto otázkou se budu zabývat v dnešním článku. Pokračování článku »

Comments Bez komentářů »

Na nedávném Adviku jsem byl poctěn možností přednášet fanouškům Indiana o motivaci, která nás táhne ke hraní her. Ač jsem odcházel s pocitem spokojenosti a radosti z úžasného a zvídavého publika, s odstupem času jsem nabýval stále silnějšího pocitu, že mnohé důležité věci nebyly vyřčeny. A protože se jedná o velmi rozsáhlou problematiku, rozhodl jsem se o tom napsat článek. Rád bych vás tedy pozval k malému výletu do světa vnitřní motivace. Pokračování článku »

Comments 3 Komentářů »

Tomáš Ciboch je dalším, kdo se jako autor článků připojuje k redakci Gamedesign.cz. Na svém blogu uveřejnil zamyšlení nad hrami ve vzdělávacím procesu, který sem rozhodně patří.
.
Tomáš Ciboch — Před nějakou dobou jsem obdržel pozvánku na mikrokonferenci / diskuzi na téma her a vzdělávání, pořádanou Janem Jirkovským a paní Haladovou v rámci EU programu Lifelong Learning Programme. Kromě toho, že celá akce proběhla v prostorách českého Googlu, kam bych šel klidně i na diskuzi o pletení jen abych se tam mohl podívat, tak mě téma her a vzdělávání už dlouho zajímá a vrtá mi hlavou, proto jsem pozvání ihned přijal.
.

Comments 3 Komentářů »

Nedávno proběhlo první konání intenzivního kurzu Game Industry a zájem o účast byl vskutku velký. Nabídl účastníkům řadu přednášek a praktických workshopů z mnoha oblastí herního vývoje a byl skutečně inspirativním jak pro ostřílené veterány, tak pro začínající nadšence. Pokud jste se tohoto kurzu nezúčastnili a chtěli byste se o něm dozvědět více, nemusíte zoufat, přinášíme vám report toho nejzajímavějšího, co se na něm událo.

Pokračování článku »

Comments 2 Komentářů »

To jsme se takhle jednou sešli s Michalem na terase v Disney a já mu povídám: “Představ si, že v dubnu oslaví Gamedesign.cz čtvrtý narozeniny.” A on: “Já mám v dubnu taky narozeniny.” A já na to: “Já taky, mně bude dokonce rovných třicet.” Chvilku jsme na sebe beze slova zírali, až se naše udivené obličeje změnily v šibalský úsměv. Bylo nám jasné, že tohle si o pořádnou oslavu přímo říká.


4 ROKY S GAMEDESIGN.CZ
13. dubna 2013, start v 19h (přípitek ve 20h), Bar Baretta (Praha, Nusle)

Akce už proběhla :)

Comments Bez komentářů »

Právě nám dorazila povedená videoreportáž z pražského Game Jamu, kterou má na svědomí redakce nového a nadějného českého webu o hrách DUBGAME. Podívejte se, jak to letos na Game Jamu vypadalo. Autorům reportáže děkujueme!

Comments Bez komentářů »

Ve svém starším článku o kreativitě jsem prozkoumal charakter kreativity z hlediska její podstaty a povahy a zaměřil se především na vlastnosti kreativity jako  takové. V dnešním článku se zaměřím na samotný proces kreativity, prozkoumám, jakými fázemi prochází, a pokusím se prokázat pozitivní vliv metodického přístupu ke kreativitě.

Pokračování článku »

Comments 1 Komentář »

Účast českých herních vývojářů a nadšenců na mezinárodní akci Game Jam Global bude pokračovat i letos! Další ročník je tu, takže jestli si troufáte sestavit tým a v dvoudenním maratonu navrhnout a dokončit vlastní hru, registrujte se hned teď. Podrobnosti o průběhu akce stejně jako FAQ najdete přímo na stránkách gamejamu. Spoustu zajímavého se můžete dozvědět také z archivovaného rozhovoru s jedním z organizátorů. Nezbývá, než si napsat ježíškovi o nový kanistr na kafe.

Comments 2 Komentářů »